З 27 вересня Україна вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру. Саме в ці дні 1941 року гітлерівці почали масові розстріли. Близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених були розстріляні нацистами у 1941–1943 роках.
29–30 вересня виповнюється 80 років, відколи у Бабиному Яру в Києві були вбиті перші жертви нацистської політики винищення – майже 34 тисячі київських євреїв.
Міністерство культури та інформаційної політики України інформує про заходи із вшанування безневинно розстріляних:
27 вересня
- 13.00 —
відкриття виставки «Зона відчуження» Джонатана Літтелла та Антуана
Д’агата. Складається з двох компонентів: коротких текстів, написаних
Джонатаном Літтеллом, та фотографій, зроблених Антуаном Д’агатою в районі
Бабиного Яру.
Вхід вільний, працюватиме для відвідувачів до 10 жовтня.
29 вересня
- Національний урок пам'яті в середніх школах України. Він містить презентацію освітньої платформи «Червона точка пам'яті». Усі охочі можуть подивитися такий урок на сторінці фонду «Голокосту «Бабин Яр» у мережі Фейсбук.
- Церемонія запалення свічки пам'яті, покладання квітів Президентом України.
- 19.00 — симфонія Густава Малера «Воскресіння» у виконанні Симфонічного оркестру та хору Національної опери. Захід пройде у Національному академічному театрі опери та балету України ім. Т. Шевченка.
- 20.30 — Міжконфесійний молебень за участю рабина, єпископів та всіх охочих.
30 вересня
- 18.00 — презентація Антології поезій про Бабин Яр «Яр смерті — Яр пам'яті». Захід пройде у Будинку актора. Участь у ньому можлива за попередньою реєстрацією з підтвердженням.
- 19.00 — перфоманс «Яр» на території НІМЗ «Бабин Яр». В його основі — поетична збірка Маріанни Кияновської «Бабин Яр. Голосами».
- 19.00 — вистава «Реквієм — Бабин Яр» у Печерському будинку культури. Проводять: Берлінський документальний театр та Київська театральна студія 11.
3 жовтня
- 12.00 — «Марш пам'яті» у Бабиному Яру. Це щорічна соціальна ініціатива, приурочена пам’яті про трагедію. Учасники йдуть тією ж дорогою, якою йшли жертви 29 вересня 1941 року.
5 жовтня
- 9.30 — Міжнародна наукова конференція «Масові розстріли під час Голокосту як кримінальний процес» у павільйоні на території Бабиного Яру. Участь у заході за попередньою реєстрацією з підтвердженням, є можливість приєднатися онлайн.
- 15.00 — презентація книги «Життя і смерть під час Голокосту» Бориса Забарко, голови Всеукраїнської асоціації євреїв - колишніх в'язнів гетто і нацистських концтаборів. Розмова з автором. Участь у заході за персональними запрошеннями.
- 17.00 — відкриття виставки «Бабин Яр у культурі». Участь у заході за попередньою реєстрацією з підтвердженням.
- 20.00 — прем'єра документального фільму «Бабин Яр. Контекст» режисера Сергія Лозниці для широкого загалу. Фільм-лауреат спеціальної премії Каннського кінофестивалю 2021 року, який вперше покажуть в Україні. Участь у заході за персональними запрошеннями.
6 жовтня
- 11.00 — пресконференція Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» у павільйоні на території Бабиного Яру. Участь у заході за попередньою акредитацією для засобів масової інформації.
- 13.00 — презентація книги «Праведники народів України» у павільйоні на території Бабиного Яру. Захід проводиться у співпраці з партнерською організацією Єврейська Конфедерація України. Участь за попередньою реєстрацією з підтвердженням.
- 15.00 — презентація книги «Благоволительки» Джонатана Літтелла, лауреата Гонкурівської премії та Великої премії Французької академії за роман. Захід відбудеться у павільйоні на території Бабиного Яру. Передбачена розмова з автором. Участь — за попередньою реєстрацією з подальшим підтвердженням.
- 18.00 — офіційна церемонія вшанування пам’яті за участю Президента України Володимира Зеленського, відкриття меморіальному об'єкту «Кристалічна стіна плачу» художниці та авторки Марини Абрамович. Серед гостей заходу: Президент Федеративної Республіки Німеччина Франк-Вальтер Штайнмаєр та Президент Держави Ізраїль Іцхак Герцог та багато інших поважних гостей. Вхід за окремими запрошеннями.