У Варшаві завершився перший день найбільшої від початку війни у 2014 році конференції українських музеїв «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України». У заході бере участь перша заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич.

«Проведення конференції у Варшаві — це символічний акт, адже Єжи Гедройць, польський журналіст та інтелектуал, розуміючи важливість незалежної України,  увів у науковий обіг термін “розстріляне відродження” для позначення феномену знищеного українського відродження 20-30-х років минулого століття. Паралелі між XX і XXI століттями є дуже промовистими: ми всі єдині в прагненні, щоб відродження України не було розстріляним — ми маємо перемогти», — підкреслила Ірина Констанкевич у своєму виступі та подякувала міжнародним партнерам за підтримку і допомогу.

Також парламентарка зачитала вітальний лист від Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука.

«Ми чітко усвідомлюємо те, що знищення української ідентичності — стратегічна мета російської агресії. Це той випадок, коли культурні об’єкти є безпосередніми воєнними цілями, а не супутніми втратами. Сьогодні критично важливо усвідомлювати місію музеїв як простору ментальної незламності та враховувати можливості культурних установ у відновленні громад, подолання викликів, з якими стикається українське суспільство в умовах війни», — йдеться у листі спікера Парламенту України.

Анастасія Бондар, заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України, закликала до деколонізації музеїв, наголосивши на важливості «очищення» культурної спадщини від нав’язаних наративів. За її словами, це сприятиме розкриттю справжньої сутності багатогранної та унікальної України.

Генрика Мосціцька-Дендис, заступниця Міністра закордонних справ Польщі, висловила непохитну підтримку Україні в її боротьбі за свободу і право бути частиною західної культурної спільноти. Заступниця Міністра культури та національної спадщини Польщі Марта Цєнковська додала, що потрібно посилити культурну співпрацю між Україною та Польщею.

Представник Німеччини Лоренц Барт наголосив, що Німеччина та Польща об’єднані в прагненні допомогти Україні та Європі на цьому шляху.

Українські музеї продемонстрували документ «10 думок» про необхідність нового «музейного» погляду та деколонізацію, що охоплює як експонати, так і представлення біографій.

Малгожата Лавровська-фон Тадден, генеральна директорка Фонду «ОБМІН», зазначила, що українські музеї готові захищати культурну різноманітність, і для цього потрібно професійно та ретельно працювати з викликами колоніального минулого.

«Українські музеї засадничо є носіями памʼяті, яка формує національну ідентичність. Тому ми свідомі місії українських музеїв у час війни і поствоєнній відбудові — вони є також частиною національної безпеки. Продовжуємо працювати над створенням нових просторів та подоланням колоніальної спадщини», — резюмувала Ірина Констанкевич.

Конференція, організована Фондом «ОБМІН» — найбільшою платформою для українських музеїв, об’єднала понад 100 музеїв з України, а також партнерів з Польщі та Німеччини.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

20 грудня 2024 09:36
19 грудня 2024 17:08
19 грудня 2024 12:37
18 грудня 2024 13:44
18 грудня 2024 13:02
18 грудня 2024 12:40
13 грудня 2024 16:17
13 грудня 2024 14:43
12 грудня 2024 17:26
10 грудня 2024 14:43