26 червня Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидний намір рф у знищенні української культурної спадщини та ідентичності.

Про це повідомила заступниця голови Комітету, членкиня постійної делегації у ПАРЄ Євгенія Кравчук.

Резолюція її авторства «Протидія стиранню культурної ідентичності під час війни та миру» ухвалена Парламентською Асамблеєю Ради Європи 103 голосами «за».

Документ містить безпрецедентні положення щодо підтримки української культури та збереження української ідентичності. Резолюція засуджує систематичну державну політику русифікації, що здійснюється рф з 2014 року на окупованих територіях України. Це і заперечення української культурної ідентичності, мови, літератури та історії.

Чітко закріплено, що навмисне знищення культурної спадщини та стирання культурної ідентичності в Україні є воєнними злочинами, злочинами проти людяності та свідчать про конкретний ГЕНОЦИДНИЙ намір знищити українську національну ідентичність.

Також вдалося прийняти важливу правку щодо утисків корінних народів рф: агресор проводить політику русифікації щодо численних корінних народів країни, також поступово стираючи їхню культурну ідентичність та позбавляючи їх історичної пам'яті.

Резолюція закликає держави-члени:

ратифікувати конвенції Ради Європи про захист культурної спадщини;

посилити санкції за свавільні військові руйнування, не виправдані «нагальною військовою необхідністю»;

розширити сферу свого правового регулювання, внісши до неї порушення проти культурної спадщини, зокрема культурні чистки;

передбачати повне відшкодування на основі міжнародного права, зокрема шляхом реституції, компенсації, реабілітації, сатисфакції та гарантій неповторення руйнувань;

зміцнювати здатність боротися з незаконним обігом культурних цінностей, зокрема шляхом санкцій проти всіх, хто здійснює або сприяє незаконному переміщенню артефактів чи торгівлі ними, проводить або організовує незаконні розкопки чи використовує артефакти у власних цілях (виставки, аукціони, наукові публікації), а також забезпечити притягнення до відповідальності органів влади та причетних до них державних установ, відповідальних за ці дії;

розвивати підготовку військовослужбовців, поліціянтів, митників та працівників системи правосуддя з метою сприяння запобіганню, розслідуванню та кримінальному переслідуванню порушень щодо культурної спадщини;

підвищувати обізнаність про те, як пропаганда, імперські та неоімперські практики, зокрема ідеологія «русского міра», можуть створювати підґрунтя для порушень міжнародного права, зокрема проти культурної спадщини;

підвищувати обізнаність про цілеспрямовану індоктринацію та мілітаризацію українських дітей на окупованих територіях з боку рф.

Окрім того, держави-члени організації допомагатимуть Україні:

збирати, фіксувати, документувати та зберігати докази злочинів, скоєних рф проти матеріальної та нематеріальної культурної спадщини в Україні, зокрема з метою оцінки збитків та отримання репарацій;

сприяти оцифруванню об'єктів культурної спадщини та власності;

розбудовувати інституційну

спроможність для забезпечення найкращого використання фінансування, покращення управління спадщиною та здійснення реконструкції; а також

розробляти проєкти для культурної спадщини, підтримки культурної життєздатності та культурних обмінів, надаючи підтримку та ресурси художникам, письменникам, музикантам та іншим професіоналам у сфері культури, а також фінансуючи ініціативи, гранти та програми резиденцій!

«Це важливий фундамент для того, щоб відповідальність для росії за зазіхання на нашу ідентичність настала. Вже розпочинаємо роботу над імплементацією!

Я вдячна нашій команді, усім українським і іноземним фахівцям та експертам за величезну роботу над доповіддю та резолюцією. Це наш спільний успіх!» прокоментувала заступниця голови Комітету.

Також 26 червня у світі відзначається Міжнародний день на підтримку жертв катувань.  У цей день українські парламентарі закликали членів європейських парламентів, дипломатичних представництв і громадянське суспільство привернути увагу до злочинів росії проти представників медіа. А також виступати за негайне звільнення всіх українських журналістів, незаконно утримуваних російською федерацією, щоб забезпечити захист свободи преси, дотримання міжнародного гуманітарного права та вимагати відповідальності росії за злочини проти цивільних осіб, зокрема журналістів.

Серед спікерів і учасників — український омбудсмен, представники медіаспільноти, уповноважені посадовці Ради Європи та колеги-учасники нашої делегації у ПАРЄ.

Через збройну агресію росії 81 журналіст загинув: 10 з них — під час репортажів і 71 — через обстріли та тортури країни-терориста або під час служби в Збройних Силах.

Щонайменше 30 журналістів утримують як цивільних заручників у росії.

Їм висувають сфабриковані кримінальні звинувачення, до них застосовують тортури, порушують їхні права.

Місце перебування кількох українських журналістів залишається невідомим.

«Лише обʼєднавши зусилля, зможемо припинити ці злочини росії і сприяти притягненню до справедливої відповідальності всіх причетних! Вдячність партнерам і друзям України за допомогу і підтримку!» — наголосив член  постійної делегації у ПАРЄ, заступник голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

23 липня 2024 13:44
22 липня 2024 15:10
18 липня 2024 15:33
18 липня 2024 10:13
16 липня 2024 13:39
16 липня 2024 10:57
15 липня 2024 13:53
15 липня 2024 10:30
12 липня 2024 17:00
11 липня 2024 14:26