Про це повідомляє заступниця голови Комітету, голова підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції Євгенія Кравчук:
Час зробити цифровий аудит культурної спадщини: спільно з колегами зареєстрували законопроєкт № 8024, який передбачає створення електронних реєстрів обліку та управління культурною спадщиною і культурними цінностями України.
Актуальність питання з війною тільки зросла, адже значна кількість пам‘яток була пошкоджена або знищена внаслідок ворожих обстрілів; грабуються сотні українських культурних цінностей. Окрім того, важливо зробити наступний крок до переведення архівів на електронну форму зберігання даних: на жаль, значна кількість паперових реєстрів за час війни була втрачена.
Належний облік допоможе Україні надалі ефективно вирішити питання відновлення об‘єктів, повернення вкраденого та отримання компенсацій у судовому порядку.
Наразі ми маємо несистематизовану купу реєстрів у різних формах (папір, екселівська табличка, електронна база тощо), де функції накопичення + зберігання відірвані від функції оприлюднення.
Мета законопроєкту — упорядковане об’єднання максимально актуальної інформації про пам‘ятки, яку буде легко «витягнути» для забезпечення захисту пам’ятки, зокрема, у судовому порядку.
Окрім того, законопроєкт дозволяє закладам культури на місцях (Центри культурних послуг) надавати іншим державним або комунальним закладам культури своє майно, яке ними не використовується для провадження статутної діяльності. Все, що припадає пилом або стоїть без діла, відтак знайде своє пряме застосування і допоможе закладам культури ділитися між собою наявними ресурсами.
Культура завжди на часі, адже українська культура — це ми, наша ідентичність і прояв любові до нашої історії.