31 березня у Житомирі два Комітети Верховної Ради України — з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів і з питань гуманітарної та інформаційної політики — провели круглий стіл на тему: «Шляхи покращення механізмів наставництва для дітей».

Захід відбувся за участі народних депутатів України Тетяни Циби, Тетяни Скрипки, Арсенія Пушкаренка, Анатолія Остапенка, Міністерки соціальної політики України Оксани Жолнович, начальника Житомирської обласної військової адміністрації Віталія Бунечка, представників соціальних служб, громадських організацій та ін.
Основна тема розмови стосувалась нового законопроєкту про наставництво, який зараз розробляє робоча група у Верховній Раді.

«Я дякую всім членам робочої групи: відповідний законопроєкт уже на фінальній стадії підготовки. А його втілення залежить від фахівців, які працюють на місцях, тому нам важливо отримати фідбек і від вас — як ви бачите реалізацію норм закону щодо наставництва», — наголосила у вітальному слові Тетяна Скрипка. На її думку, підтримки наставника потребують не лише діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування: «Є потреба і в родин, які опинились в складних життєвих обставинах. І в молодих мам. Є діти – колишні вихованці таких закладів, які далі здобувають освіту, і їм також треба підтримка для того, щоб вступити в самостійне життя». Політикиня додала, що наставництво має залишатись безоплатною послугою з чіткими настановами для керівників закладів бути відкритими до наставників.

Станом на зараз передбачається дві форми наставництва: індивідуальна та корпоративна. «Настав час популяризувати наставництво на високому рівні», — підкреслила Тетяна Скрипка.
За словами Міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, розвиток інституту наставництва в Україні сприятиме формуванню суспільства, в якому буде більше турботи, менше людей із залежностями, менше несоціалізованих і більше молоді, здатної самостійно піклуватися про себе та покладатися на свої сильні сторони.

На цьому також акцентував Кирило Невдоха, керівник Офісу дітей та молоді «ДІйМО» при Міністерстві соціальної політики. Шістнадцять років свого життя Кирило провів у закладах інституційного догляду. За цей час він мав трьох наставників, які надали йому дружню та менторську підтримку. «Я є результатом наставництва. Я сам оплачую комунальні послуги, інформаційні послуги, орендую самостійно квартиру, забезпечую себе», — сказав спікер. Навчитися цього вдалось, зокрема, й завдяки наставництву та людям, які в нього повірили, підсвітили його сильні сторони та спрямували в професії.

Голова Національної соціальної сервісної служби Василь Луцик зазначив, що для випускників закладів інституційного догляду верхня вікова межа, коли вони мають потребу в наставництві, може сягати 23 років. Очільник відомства більш детально зупинився на важливості наставництва для дітей загиблих захисників та захисниць (прим. ред. — ця норма вже передбачена в законопроєкті).
«Кожний наставник, який іде до дитини, має бути підготовлений на найвищому рівні», — переконана Олена Шульга — національна тренерка з програм наставництва. У цьому контексті учасники круглого столу звернули увагу на сертифікацію наставників.

Олена та її чоловік Павло Шульга (президент «Асоціації наставництва для дітей та молоді») поділились практичним досвідом, як знайти, підібрати і навчити наставників. Сьогодні завдяки Асоціації наставництва для дітей та молоді в кожному обласному центрі є можливість підготувати наставників, які надаватимуть підтримку дітям.

Наставником може бути не лише окрема особистість, а і соціально відповідальний бізнес. Ця модель — корпоративного наставництва — уже добре зарекомендувала себе в світі. Тепер її планують впровадити і в Україні.
Також декілька разів згадували досвід некомерційної організації Kidsave. Організація ефективно працює в Україні вже багато років та демонструє, як модель наставництва може втілюватись в нашій державі. Успіхи цієї ініціативи визнано на міжнародному рівні.
Крім того, народні депутати розповіли про плани на цифровізацію процесів, яка має полегшити реалізацію закону.

Тетяна Циба, представниця Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, наприкінці заходу ще раз наголосила, що є реальна необхідність вдосконалення механізмів наставництва, і саме сумісна праця всіх залучених сторін — наставників, службовців, громадських організацій та політиків — сприятиме якісному результату.

Фото: Віталій Бунечко