25 лютого Парламент ратифікував Конвенцію Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосійську конвенцію). «Ми — восьма країна у світі, яка зробила цей крок, і перша держава, що ратифікує цей документ під час повномасштабної війни, коли наша культурна спадщина щодня опиняється під прицілом російських ракет. Це не просто юридичний крок — це сигнал і для агресора, що Україна не дозволить стерти свою історію», — зазначила заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.
Також
Парламент підтримав у першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких
законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про
правопорушення, пов'язані з культурними цінностями (реєстр. № 12309).
Цей проєкт дозволить запровадити міжнародно-правові стандарти у сфері охорони
культурної спадщини й культурних цінностей та удосконалить механізми протидії
правопорушенням, пов’язаним з культурною спадщиною.
Чому ратифікація Нікосійської Конвенції важлива для України?
Виклики:
— правопорушники удосконалюють свої методи, використовуючи в злочинній діяльності досягнення технічного прогресу, зокрема металошукачі для пошуку археологічних артефактів, а мережу інтернет — для збуту викопаного незаконно;
— культурна спадщина України щороку бідніє через таку діяльність: щонайменше 70% археологічних об’єктів за останні кілька років зазнали сторонніх втручань;
— продаж-перепродаж археологічних предметів. Працюють інтернет-платформи, аукціони, що стали місцями панування «чорного ринку»;
— нові завдання виникли і у звʼязку з війною. Про Нікосійську конвенцію говорять в міжнародній спільноті, і якраз в контексті злочинів проти культурної спадщини України.
Рішення:
Нікосійська конвенція надає нам сучасні європейські стандарти. Тому необхідно максимально використати цю конвенцію, щоб підсилити українське законодавство.
Проєкт № 12309 поточнює перелік об’єктів, які є культурними цінностями, а також створює передумови для посилення контролю за ввезенням і вивезенням культурних цінностей та системної протидії нелегальному обігу культурних цінностей на всіх рівнях, починаючи від органів держави та музеїв і закінчуючи торговцями культурними цінностями.

Документ криміналізує низку протиправних діянь, пов’язаних зі знищенням культурної спадщини та крадіжкою культурних памʼяток, а саме:
— крадіжки та незаконне заволодіння культурними цінностями;
— незаконні розкопки;
— незаконне вивезення культурних цінностей;
— незаконний продаж культурних цінностей або знищення та пошкодження.
Тобто всі порушення, що зараз стосуються злочинів росії проти України та її культури.
Також передбачається моніторинг підозрілих продажів в мережі Інтернет. Це дасть змогу запобігти нелегальному обігу культурних цінностей, прикрити аукціони, де процвітає «чорна торгівля». Для України це шанс позбутися шлейфу країни, де процвітає незаконний видобуток предметів археології та панує «чорний ринок» культурних цінностей.