
Публічне обговорення відкрила Голова представництва ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі. У цьому заході взяли участь представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, громадських організацій, експерти у сфері охорони культурної спадщини.
Євгенія Кравчук подякувала представництву ЮНЕСКО за їхню підтримку України у збереженні культурної спадщини, Інституту законодавчих ідей та всім присутнім за їхню участь у цій ініціативі, спрямованій на обговорення актуальних питань у сфері охорони культурної спадщини.
Водночас, на тлі чергового ракетного обстрілу, внаслідок якого вибуховою хвилею було пошкоджено Софійський собор — пам'ятку XI століття, внесену до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Євгенія Кравчук закликає міжнародну спільноту, зокрема ЮНЕСКО, дати належну оцінку цим кричущим порушенням з боку держави-терориста — росії.
У своїй промові Євгенія Кравчук акцентувала на важливості пріоритизації та деталізації кроків у рамках дорожньої карти. Вона підкреслила, що це є необхідною умовою для того, щоб держава могла зосередити свою увагу на ключових завданнях.
Вона поінформувала, що Комітет отримав можливість ознайомитися з Білою книгою, яка містить огляд чинного законодавства України у сфері культурної спадщини, підготовленою Інститутом законодавчих ідей. Після попереднього аналізу члени Комітету висловили зауваження до цього документа.
У документі варто згадати про необхідність імплементації важливих Директив ЄС у сфері культурних цінностей. Також документ містить загальний огляд міжнародних правових актів та їхніх ключових вимог, це не вирішує зауваження Комітету щодо відсутності детального аналізу відповідності українського законодавства міжнародним стандартам, особливо нормам ЄС у сфері охорони культурної спадщини.
Залишається невирішеною головна проблема, яка була однією з причин започаткування проєкту – відсутність ґрунтовного аналізу необхідних змін до українського законодавства для його повної гармонізації з міжнародним правом. Зокрема, це стосується:
- Нікосійської конвенції
- Гаазької конвенції про захист культурних цінностей під час збройних конфліктів та протоколів до неї
- Директиви 2014/60/ЄС
- інших міжнародних актів у цій сфері.
Щодо концепції дорожньої карти реформ у сфері охорони культурної спадщини, основний коментар парламентарки і побажання Комітету пов'язані з метою започаткування цього проєкту: потрібен дієвий інструмент для реформування законодавчої бази в цій галузі.
На даному етапі Комітет пропонує сконцентруватися на роботі із двома документами:
проєктом Закону «Про охорону нематеріальної культурної спадщини»
проєктом Закону щодо імплементації Директиви 2014/60/ЄС Європейського парламенту про повернення культурних цінностей.
Євгенія Кравчук акцентувала увагу учасників на важливості вдосконалення цих законопроектів для подальшого їхнього внесення на розгляд Верховної Ради України.
Запис заходу: https://www.youtube.com/live/fBcVlBsZT4I