Президент України підписав закони України:
Про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» щодо захисту прав депортованих, примусово переміщених дітей (№4438-IX від 14.05.2025).
Вперше на рівні закону прописали визначення депортації та примусового переміщення дітей. Статус «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів» поширено на дітей, чиї батьки зникли безвісти або загинули за особливих обставин, а також на дітей, які внаслідок війни залишилися без батьківського піклування. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Про внесення змін до
статті 212 Сімейного кодексу України щодо визначення осіб, які не можуть бути
усиновлювачами (№4439-IX від 14.05.2025).
До переліку осіб, які не можуть усиновити дитину, додаються ті, хто вчиняв домашнє насильство, був засуджений за злочини проти основ національної безпеки, має психічні розлади або є громадянином держави-агресора. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через один місяць з дня набрання ним чинності.
Про внесення зміни до статті 301 Закону України «Про охорону дитинства» щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (№ 4440-IX від 14.05.2025).
Дитина може отримати статус постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, якщо вона отримала поранення, контузію, каліцтво; зазнала насильства; була викрадена або незаконно вивезена за межі України. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через один місяць з дня його опублікування.
Підписання цих законів є важливим кроком у посиленні захисту прав дітей, які постраждали внаслідок війни та збройної агресії. Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики й надалі працюватиме над тим, щоб права кожної дитини були не лише задекларовані, а й захищені в реальному житті. Робота у цій сфері потребує постійної уваги, чутливості до викликів часу та спільних зусиль усіх гілок влади, громадськості й міжнародних партнерів.
Діти повинні рости в безпечному середовищі, вірячи у справедливість і майбутнє. Держава зобов'язана вжити всіх необхідних заходів для цього.