Цього тижня представники нашого Комітету долучились до розмов про вшанування жертв Другої світової війни, ролі України у ній, про історичні паралелі і помилки, які не можна повторювати нині.

Заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук мала честь звернутися онлайн до учасників конференції «From War to Occupation» у Європейському парламенті.

«80 років тому Європа перемогла нацизм. Але не тоталітаризм. Радянський Союз, під гаслами "визволення", приніс нову окупацію, репресії, депортації, голодомори, знищення культур і мов (ці злочини ще й раніше — особливо у 30-х роках минулого століття). Дуже добре розуміють це і наші балтійські друзі, які й організували цей івент. Особлива вдячність ініціаторці Расі Юкнявічене», — пише депутатка.

Головна помилка того часу — тотальна відсутність відповідальності. Жодного трибуналу за злочини радянського тоталітаризму. Жодної оцінки ГУЛАГу. Омерта про Голодомор, поки Україна не здобула незалежність. Жодної компенсації за масові депортації чи знищення мов і культур. Ці злочини залишились безкарними.

«І сьогодні агресор знову дозволяє це собі. росія веде війну з тією ж імперською ідеологією "русского мира": зневага до людського життя, нищення ідентичності.

На жаль, в "ніколи знову" слово ніколи перекреслено. І прямо зараз агресор під гаслами "можем повторить" чинить злочини минулого. Саме тому справедливий мир — це не просто припинення вогню. Це відповідальність: це Спеціальний трибунал за злочин агресії, компенсації, репарації. Маємо не повторити помилок минулого. Маємо назвати зло злом і зробити все, щоб воно більше не мало жодного шансу повернутись», — резюмувала політикиня.

Народний депутат України, історик, член Комітету Володимир В’ятрович взяв участь у дискусійній платформі «Наша Перемога: Україна у Другій світовій війні» та презентації науково-популярного видання «Україна у Другій світовій. Календар війни», які відбулись 13 травня в Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

За участю депутата розглянули питання:

як Україна конструює пам’ять про завершення Другої світової війни;

перемога чи поразка, окупація чи визволення: Друга світова війна в українському суспільному дискурсі;

яких змін зазнали концепції та практики комеморації Другої світової у зв’язку із сучасною війною росії проти України.

Крім того, опубліковано текст виступу Володимира Вятровича під час «Kyiv Security Forum» на ресурсі «Збруч». «Будьмо відверті, Путін абсолютно надихається Сталіном, бо для нього Сталін це приклад того, що переможців не судять. І він іде далі саме тому, що впевнений якщо переможе, то так само не буде засуджений. Тому історія Другої світової війни, пам’яті про Другу світову війну, наслідків Другої світової війни має нас спонукати до розуміння, що насправді єдиною гарантією того, що Путін таки буде притягнутий до відповідальності, що російський режим буде притягнутий до відповідальності за ті злочини, які він чинить, є перемога України, перемога Збройних Сил України», — переконаний депутат.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

13 червня 2025 12:00
12 червня 2025 17:30
10 червня 2025 17:00
10 червня 2025 11:30
09 червня 2025 12:00
05 червня 2025 15:00
05 червня 2025 11:00
04 червня 2025 10:00
03 червня 2025 17:00
26 травня 2025 17:00