Про це повідомляє заступниця голови Комітету, голова підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції Євгенія Кравчук.

Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію «Іноземне втручання: загроза демократичній безпеці в Європі» (Foreign interference: a threat to democratic security in Europe), якою визнано, що іноземне втручання є суттєвою та постійною загрозою демократичній безпеці. 141 голос на підтримку.
Асамблея окремо підкреслила ескалацію ворожого втручання з боку рф після початку повномасштабної агресії проти України.
Резолюція також рішуче засуджує:
► кампанії дезінформації та маніпуляції в медіа;
► втручання у вибори в Молдові (жовтень 2024) та Румунії (листопад 2024), зокрема через штучний інтелект і цифрові технології;
► спроби прихованого фінансування політичних партій і політиків у демократичних державах.
ПАРЄ закликає держави-члени Ради Європи:
► чітко визначити іноземне втручання як злочин у законодавстві;
► запровадити медіа- та цифрову грамотність з раннього віку;
► підтримувати незалежні медіа, розвивати фактчекінг та превентивні інформаційні інструменти;
► налагоджувати сталі партнерства з громадянським суспільством;
► забезпечити захист журналістів, розвиток медіаплюралізму та незалежності ЗМІ.

На міжнародному рівні Асамблея закликає підтримати санкції проти осіб, організацій та держав, які здійснюють втручання у вибори, поширюють дезінформацію, ведуть кібероперації чи фінансують підривну діяльність.
Важливі правки, запропоновані українською делегацією, були враховані в тексті резолюції.
Серед тих, хто залучений до поширення дезінформації в межах державної політики, — так звані «журналісти», «блогери» та «інфлуенсери». Ці особи називають себе «незалежними журналістами», але фактично системно просувають російські наративи.
рф веде активну гібридну діяльність у політичному та суспільному житті європейських країн. Це відбувається через поширення дезінформації та пропаганди, зокрема через державні медіа, як-от RT і Sputnik, афілійовані чи фінансовані рф видання, а також через скоординовані кампанії у соціальних мережах.

Асамблея вказує, що ще однією формою іноземного впливу є російські олігархи, які живуть в Європі і використовують свої статки, щоб впливати на країни-члени РЄ.
Асамблея визнає, що рф використовує всі доступні засоби впливу на політику європейських країн, зокрема нові технології, методи обману та представників так званих «антивоєнних рухів». Підтримка таких «антивоєнних рухів» має надаватися лише у виняткових випадках — тим, хто має точні докази переслідувань з боку російської влади за свої антивоєнні переконання.
«Україна вже давно усвідомила, що інформаційна війна рф — це частина гібридної агресії. І сьогодні Рада Європи чітко підтвердила: захист інформаційного простору — це наше завдання в межах захисту демократії», — наголошує Євгенія Кравчук.

До інформації. Заступники Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич, Євгенія Кравчук та Павло Сушко цього тижня працюють у складі української делегації в ПАРЄ. Крім тем, пов’язаних з інформаційною політикою, в Асамблеї планується розгляд питань щодо захисту прав переміщених українських дітей у країнах-членах Ради Європи, зокрема дітей, які перебувають в інституційних закладах.