Про це народний депутат Володимир В’ятрович написав на своїй сторінці за результатами наради 2 квітня 2025 року.
«Деколонізація Російської імперії має величезне значення для української перемоги і сталого миру. Це все більше розуміють не лише українські, а і європейські політики. Якщо ще рік-два тому на Заході й чути не хотіли про право поневолених Москвою народів на самовизначення, то сьогодні заклики до деколонізації РФ містяться у резолюціях Європарламенту, парламентських асамблей Ради Європи й ОБСЄ», — наголошує член Комітету.

За його словами, ключову роль у взаємодії з національними рухами поневолених народів рф має відіграти Україна. «І найважливішим кроком у побудові цієї взаємодії має стати розроблений нашою парламентською Тимчасовою спеціальною комісією (ТСК) і внесений понад 80 депутатами законопроєкт № 11402 про основні засади державної політики щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів РФ», — додає депутат.
Цей законопроєкт був предметом обговорення на нараді 2 квітня 2025 року за головування Міністра закордонних справ України Андрія Сибіги, в якій узяли участь депутати ТСК, представники міністерств, відомств, науково-дослідних інституцій та громадських організацій.

«І депутати, і представники урядових структур, і представники громадського сектору були одностайні у тому, що деколонізація РФ, захист права колоніальних народів РФ на самовизначення відповідають міжнародному праву, засадничим документам ООН та національним інтересам», — повідомляє Володимир В’ятрович.
Учасники наради рекомендували Комітету Верховної Ради України з питань
зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва якнайшвидше
розглянути на своєму засіданні
законопроєкт № 11402 і підтримати його за основу в першому читанні
відповідно до положень частини 1 статті 116 Регламенту Верховної Ради України.
Ця стаття регламенту дозволить після ухвалення проєкту на пленарному засіданні
за основу доопрацювати його з урахування пропозицій МЗС та інших органів влади
і вийти на максимально дієвий фінальний текст.
«Сподіваюся, засідання Комітету відбудеться вже найближчим часом, і з подальшими етапами ухвалення законопроєкту також не буде зволікань. Час — один із найцінніших ресурсів, яким ми не маємо права марнувати», — зазначає парламентар.