30 листопада 2024 року відбулось засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. У порядку денному — проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа (реєстр. № 12111).
Законопроєкт насамперед стосується певних технічних правок до Закону України «Про медіа», а також змістового уточнення деяких його положень.
Голова Комітету Микита Потураєв нагадав, що Закон України «Про медіа» набув чинності 31 березня 2023 року. За цей час Комітет у співпраці з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та представниками суб’єктів у сферах медіа зробили моніторинг практики застосування Закону і систематизували виявлені проблеми.
У результаті було напрацьовано законопроєкт, новели якого передбачають :
— уточнення реєстраційних та ліцензійних і процедур;
— вдосконалення процедури призначення Верховною Радою України членів Національної ради;
визначаються відповідно до міжнародних стандартів і на вимогу ЄС гарантії незалежності регулятора, зокрема у частині фінансування Національної ради на час дії воєнного стану;
— нові правові інструменти захисту інформаційного простору України завдяки вдосконаленню процедури блокування аудіовізуальних медіасервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора;
— запровадження на час дії Розділу ІХ Закону механізму оцінки Національною радою відповідності вимогам Закону контенту (мова ворожнечі, дискримінація, контент держави-агресора згідно зі статтею 119 Закону) для онлайн-медіа, які звертаються за реєстрацією;
— більш чітко визначено регулювання спеціалізованих друкованих видань та ін.
За словами заступниці голови Комітету Євгенії Кравчук, проєкт обговорили у широкому експертному колі ще до його реєстрації, і багато представників індустрії чекає цей закон.
Комітет отримав позитивний висновок Офісу підтримки адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу, у якому сказано, що законопроєкт загалом не суперечить праву ЄС. Водночас рекомендовано провести консультації зі стороною ЄС перед ухваленням рішень щодо питань адмінпроцедури.
Комітет рекомендував Парламенту підтримати законопроєкт за основу з урахуванням пропозиції Комітету про вилучення пункту, яким вносяться зміни до Закону України «Про адміністративну процедуру».
У «Різному» перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич поінформувала про нещодавно проведений форум «Ветерани — шлях додому», у якому вона брала участь. На форумі одним з питань порушили меморіалізацію війни та гідного пошанування захисників України. Уже розроблено декілька документів про заходи для реінтеграції ветеранів, і, як зазначила Ірина Констанкевич, можливості культури в цих актах поки що не представлені повною мірою. Тому Комітет найближчим часом у форматі круглого столу або у форматі слухань розгляне тему культурного чинника для розвитку ветеранської політики, щоб окреслити весь спектр можливостей, які може надати культурна галузь для адаптації ветеранів військової служби до цивільного життя.