28 жовтня на платформі Всеукраїнського форуму про культурну децентралізацію відбулась зустріч представників Парламенту, Уряду, громад і мистецької спільноти задля розгляду потреб, викликів та найкращих практик трансформації мережі закладів культури.

Захід відкрив голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв. Народний депутат підкреслив, що опорою для розвитку громад на цей час і в перспективі залишається державно-громадське партнерство. «На мій погляд, дуже важливо побудувати систему сталого розвитку культури на рівні громад. Тоді осередки культури в громадах будуть зберігатися, і це слугуватиме справжніми підвалинами національної культури, адже генії народжуються не в столицях, вони народжуються в країнах», — сказав очільник Комітету.

Присутні на події представниці міжнародних організацій зазначили, що прагнення України трансформувати культурну мережу цілком збігається з Європейським інтеграційним вектором України. Так, керівниця Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Майя Гоголадзе наголосила, що Проєкт не лише підтримує предмет розмови, а й готовий надати експертну допомогу для розроблення необхідних змін до законодавства і для підготовки концепції культурного простору для громад.

Яких саме змін потребує мережа — про це детальніше поспілкувались за участю заступниці голови Комітету Євгенії Кравчук. Політикиня поінформувала, що ідея проведення форуму якраз є запитом громад, які, серед іншого, звернулись з проблемою отримання дозволів на реорганізацію закладів культури. Тобто проблема справді є, адже нормативи вже застаріли.

«У 2021 році ми змінили законодавство для того, щоб громади могли створювати центри культурних послуг. На 2022  рік в бюджеті навіть була запланована субвенція для пілотних проєктів. Ми бачимо, що попри війну та відсутність субвенцій громади хочуть створювати ці центри і звертаються до Міністерства», — уточнила депутатка. За її словами, потрібно напрацювати таку модель, яка буде оптимальною для держави і для громад.

Заклади культури в громадах мають не лише представляти місцевість, а і ефективно задовольняти потреби мешканців. Особливо гострою потребою зараз є реінтеграція ветеранів. Цьому питанню присвятили другу панель форуму.

Треба говорити не про ветераноорієнтованість, а про ветераноцентричність, переконана перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич. «Кількість ветеранів зростає. Згідно з попередніми даними, нині це 1,4 млн осіб. Очікується до 4-5 млн ветеранів. Є цифри, скільки зараз громади виділяють на ветеранську політику. Це приблизно 2,3% від бюджету», — сказала парламентарка. А втім, підкреслила Ірина Констанкевич, повага до ветерана має бути базисом, незалежно від фінансових можливостей.

«Ветеран повертається саме в громаду. І належне ставлення до ветеранів, формування інклюзивної свідомості, політики пам’яті  — це і є питання реінтеграції інструментами культури», — зауважив заступник Міністра у справах ветеранів Руслан Приходько.

Під час форуму озвучили приклади реінтеграції ветеранів. Бійців, зокрема, залучають до різноманітних заходів, працевлаштовують в заклади культури; з ними працюють арттерапевти. Згадували спеціальну театральну школу «Театр Ветеранів», яка сприяє творчому та емоційному відновленню українських воїнів. Було також представлено результати всеукраїнського опитування «Виклики розвитку культури в громадах», у якому взяло участь 855 громад. Опитування підкреслило важливість спільних зусиль між громадами та міністерствами для подолання культурних викликів у воєнний час.

Загалом форум містив 5 тематичних блоків:

Перетворення культурних мереж у громадах;

Ветераноорієнтованість культури у громадах: виклики та можливості відновлення;

Кіно у громадах: протидія піратству та доступний український продукт;

Трансформація культурних послуг у громадах;

Креативний продукт як двигун економічного розвитку громад.

«Децентралізація — це не лише передання відповідальності від центральних органів влади до місцевих. Це потужний інструмент для розвитку громад, які отримують змогу не лише берегти свою культурну спадщину, але й активно формувати власне майбутнє. Центральним у цьому процесі є трансформація культурних послуг», — зазначив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Форум «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру» організований Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» за ініціативи Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики у співпраці з Міністерством культури та стратегічних комунікацій і Офісом підтримки відновлення при МКСК.

Запис події

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

31 жовтня 2024 08:15
30 жовтня 2024 19:45
29 жовтня 2024 18:30
29 жовтня 2024 17:35
29 жовтня 2024 15:00
28 жовтня 2024 17:26
24 жовтня 2024 18:25
24 жовтня 2024 12:41
23 жовтня 2024 17:12
21 жовтня 2024 16:53