Конвенція Тромсе: виклики та перспективи доступу до публічної інформації в Україні у 2025 році
19 грудня 2024, 17:08
17 грудня Міністерство культури та стратегічних комунікацій України і Центр демократії та верховенства права провели експертне обговорення на тему: «Конвенція Тромсе – виклики та перспективи доступу до публічної інформації в Україні у 2025 році». До розмови долучилась заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів (Конвенція Тромсе) — це перший міжнародний обов’язковий документ, який закріплює право на доступ до офіційних документів, що створюються органами державної влади.
«Безумовним досягненням нашого скликання Верховної Ради України стала ратифікація Конвенції Тромсе у 2020 році. До речі, Україна стала саме тією країною, яка запустила її в дію для інших країн-членів Ради Європи, — пише політикиня. — Вважаю перемогою те, що ми попри воєнний стан не обмежували доступ до публічної інформації. І також ми не зупинили дію Закону про доступ, хоча таке право було».
Також Євгенія Кравчук нагадала, що Закон про доступ до публічної інформації ухвалено вже достатньо давно, і досі його системно не оновили.
«Перед нами досі стоять виклики, як знайти ту золоту середину між відкритістю органів влади перед громадою і зловживанням громадянами правом на доступ до публічної інформації. Ці питання нам ще потрібно буде розв’язати», — підкреслила заступниця голови Комітету, голова підкомітету з питань інформаційної політики та євроінтеграції.
Декілька років тому для роботи з ратифікацією Конвенції було створено офіційну робочу групу у Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики. Ця робоча група діє, тому всі подальші напрацювання будуть опрацьовуватись в її межах.
За словами Євгенії
Кравчук, під час воєнного стану більшу відкритість та великі зміни
впроваджувати важче, але необхідно. «Нехай зміни набувають чинності після закінчення
воєнного стану. Я готова і відкрита до дискусій зі всіма стейкхолдерами. Чекаю на
напрацювання виваженої консолідованої думки від експертів», — зазначила депутатка.
Загалом на круглому столі розглянули питання:
►адаптація законодавства для імплементації Конвенції Тромсе в умовах воєнного стану;
► забезпечення публічності роботи Верховної Ради та державних органів;
► використання сучасних технологій, зокрема штучного інтелекту, для покращення доступу до інформації;
► архівування та облік документів, створених на тимчасово окупованих територіях.