У першому читанні ухвалено законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа»

Комітет
05 грудня 2024, 15:30

5 грудня Верховна Рада України ухвалила за основу з пропозиціями Комітету про доопрацювання положень відповідно до ч. 1 ст. 116 проєкт Закону ««Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа» (реєстр. № 12111).

Документ підготовано за результатами аналізу практики застосування Закону України «Про медіа», який є чинним вже більш як півтора року. Закон дав старт системній медійній реформі в Україні.

«Це нормально корегувати, коли відбуваються такі змістовні зміни. Правки були напрацьовані та погодженні і з регулятором, і з суспільним мовником, і з індустрією. Не один раз обговорювались з колегами народними депутатами, в експертному середовищі, як України, так і ЄС, тому проєкт вийшов, можна сказати, інклюзивний», — розповіла заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.

Деякі зміни, що вносяться до законодавства:

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення отримає гарантії незалежності від уряду у своїй нормотворчості, як і вимагає зараз ЄС;

► процедурно простішим стане призначення членів Нацради Парламентом;

► у ліцензуванні та реєстрації медіа усуваються колізії;

медіа отримають більше самостійних (без рішень Нацради) повноважень під час внесення змін до реєстру;

інформаційний простір стане більш захищеним завдяки вдосконаленню механізму блокування медіасервісів держави-окупанта, а також завдяки наданню на час війни регулятору можливості оцінювати контент онлайнових медіа, які реєструються;

спеціалізовані друковані медіа отримають повний цикл регулювання від визначення до способів розповсюдження і відповідальності за порушення;

► Суспільному мовнику надано можливість взяти участь у створенні органу спільного регулювання;

► є правки щодо майна НСТУ в Криму, а саме фіксація щодо повернення його після повернення Криму;

урегульовано невідповідність щодо подання звітності і проведення аудиту для НСТУ;

додано норму про процедуру визначення гарантованого обсягу каналів НСТУ;

органи спільного регулювання отримають додаткові повноваження щодо надання рекомендацій у сфері використання медіа штучного інтелекту.

Ухвалення законопроєкту в цілому дозволить покращити регулювання у сфері медіа та посилить гарантії незалежності медійного регулятора, що важливо для ефективності медіареформи, яка ще триває.