Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав проєкт Постанови про звільнення Максима Онопрієнка з посади члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення

Комітет
18 листопада 2024, 13:04

18 листопада на своєму засіданні Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді України ухвалити проєкт Постанови про звільнення з посади члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Онопрієнка Максима Валентиновича (реєстр. № 12211).

Також Комітет підтримав законопроєкт про внесення змін до статті 369-3 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (реєстр. № 11339; Комітет не головний). Актом пропонується встановити покарання:

— штрафи від однієї тисячі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян замість чинних від двохсот до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

— або обмеження волі на строк від одного до п’яти років, або позбавлення волі на строк до десяти років (замість чинних – до п’яти років) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За участю співорганізаторів Форуму «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи в громадах. Відновлення громад через культуру» обговорили підсумки цього заходу. Форум репрезентативно представив майже всю Україну: до нього долучилось 186 учасників, 112 громад, 18 областей.

«Ця конференція  дуже важлива, бо на третьому році повномасштабної війни ми змогли достатньо комплексно і глибоко проаналізувати ті виклики, які постали перед громадами та працівниками культури під час війни. І громади, і представники сфери культури в громадах — усі наголошують, що потрібно більше комунікації і обмінів досвідом, тому що всі повинні змінюватись. Йдеться уже не про кількість, а про якість культурної послуги в громадах», — сказала перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич. За її словами, ще одним актуальним аспектом форуму стала тема ветеранів, адже ветерани повертаються і повертатимуться насамперед у свої громади.

«Це був доволі насичений і корисний захід. І один з перших кроків для того, щоб ми справді почали працювати з Міністерством культури та стратегічних комунікацій із баченням реформи мережі закладів культури… Ми дуже сподіваємося, що Комітет бюджету підтримає рішення про 64 % ПДФО. Про це якраз теж говорили громади: вони готові фінансувати свої заклади, але з відповідними фінансовими можливостями», — зазначила заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.

Парламентарі заслухали презентацію Людмили Колісник, фахівчині з муніципальних послуг проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Як підсумувала представниця проєкту, у своїх виступах на форумі майже всі спікери відзначали, що децентралізація в культурі фактично ще не відбулась.

За результатами форуму акумульовано пропозиції від громад щодо культурних послуг. Серед таких пропозицій:

скасувати нормативи щодо забезпечення населення громад клубними та бібліотечними закладами;

розробити та запровадити «Граничні показники видатків та кредитів з місцевих бюджетів»;

— провести глобальне Всеукраїнське опитування (пропозиція Євгенії Кравчук) на предмет нормативів та стандартів надання культурних послуг в громадах, які мали б бути затверджені центральним виконавчим органом влади;

— сприяти офіційному діалогу між Міністерством культури та стратегічних комунікацій і Міністерством у справах ветеранів щодо розроблення державних навчальних програм / курсів для працівників закладів культури із соціально-психологічної та реабілітації культурою ветеранів війни.

Голова підкомітету з питань культури Микола Княжицький підкреслив, що в європейських країнах є можливість засновувати та фінансувати заклади культури із декількох бюджетів. Крім того, депутат розповів про досвід європейських країн із залучення центральних органів виконавчої влади до проєктування центрів культурних послуг на місцях. Такий підхід був би корисним і для України. За словами голови Комітету Микити Потураєва, озвучені пропозиції буде зафіксовано в Комітеті як рекомендації або ж надіслано як листи до Уряду.