Як переформовуються заклади культури в громадах: приклади із форуму «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру»

Комітет
15 листопада 2024, 15:34

Зібрали декілька прикладів культурних / туристичних послуг, адаптованих до сучасних потреб. Цим досвідом поділились учасники форуму про культурну децентралізацію громад, що відбувся 28 жовтня в Києві.

ГО «Пятерня»

Реабілітація засобами арттерапії, зокрема для дітей і військовослужбовців. Послуги надають як в студії, так і на виїзних сесіях.

Під час реалізації реабілітаційних проєктів організовано виставки ветеранів. Студія переконана, що мистецтво допомагає захисникам відновлювати внутрішній баланс і віднайти внутрішні ресурси.

Ірпінська громада

Ірпінська міська рада припинила практику проведення масових розважальних заходів, замість цього зосередилася на великій кількості камерних заходів для людей різних інтересів.

Наприклад, в бібліотеці створено розмовний клуб для охочих вчити українську мову та соціальний коворкінг, книги російською мовою і ті, які пропагують російську культуру — вилучають та замінюють книгами українською та іншими мовами.

Музей-майстерня «Теребовля»

У децентралізації бачить можливості. Заклад концептуально переформатували.  Крім екскурсій музеєм, тут, у спеціальних майстернях, проводять майстер-класи. Платні послуги допомагають підтримувати заклад фінансово.

Для розвитку Тустані, що в Стрийському районі Львівської області, акцент роблять на автентику.

Важливою є співпраця громади з державними органами, громадськими організаціями, бізнесом, адже зацікавлення громади в розвитку туризму є одним із визначальних чинників її успіху.  Водночас культурна спадщина має бути збережена і захищена.

АртГараж — частинка бібліотеки на Зеленій у серці Чорткова. Використовують не лише будівлю, а і територію навколо.

Тут організовують панельні дискусії, перегляди фільмів, літературні зустрічі та інші заходи.

У селі Стіна на Вінниччині облаштували центр ткацтва «Vereta».

Майстрині працюють за старовинними станками.

80% товарів виготовлено з відходів текстильного виробництва. Один з принципів бренду — upcycling: центр перетворює непотрібний текстиль в матеріали. Із них майстрині виготовляють ткані килимки та багато інших практичних виробів.

Ось чому, організовуючи форум, зважали на те, щоб він був максимально прикладним.

Форум «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру» організований Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» за ініціативи Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики у співпраці з Міністерством культури та стратегічних комунікацій і Офісом підтримки відновлення при МКСК.

Подивитись подію у записі можна на нашому каналі.