Звіт Єврокомісії: сфери Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики
01 листопада 2024, 16:24
30 жовтня Європейська Комісія презентувала Звіт у межах Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. Комісія відзначила прогрес України у фундаментальних реформах. Ключова рекомендація Звіту: Україна відповідає всім критеріям для того, щоб перейти до наступних етапів переговорів вже у 2025 році.
Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики детальніше ознайомився з напрямами, що входять до його предметів відання.
Медіа
Із позитивного, зокрема, вказано:
► українське медіазаконодавство загалом відповідає Директиві про аудіовізуальні медіапослуги (AVMSD);
► щодо захисту неповнолітніх: набуло чинності положення про шкідливий для дітей контент. Положення передбачає обмеження за часом доби (не)доступності інформації, яка може зашкодити фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей;
► набули чинності положення Закону України «Про медіа» щодо протидії мові ворожнечі в мережі. Це сприяє наближенню України до відповідного Кодексу ЄС;
► триває реформа Суспільного мовлення. Український суспільний мовник «працює на політично нейтральній основі», а його наглядова рада «є незалежним органом, до складу якого входять представники громадянського суспільства та медіаексперти»;
► Україна досягла певного прогресу у свободі вираження поглядів, незважаючи на обмеження та несприятливі умови, створені російською військовою агресією, що триває.
► Уряд ухвалив «дорожню карту» на підтримку відновлення плюралістичного, прозорого та незалежного медіапростору після завершення воєнного стану. Дорожня карта містить ґрунтовну концепцію післявоєнного відновлення медіаландшафту, доступу до публічної інформації та заходів боротьби з дезінформацією.
► зміни, внесені до наказу Головнокомандувача в лютому 2024 року, уточнили правила взаємодії між військовослужбовцями та журналістами поблизу лінії фронту, що полегшило роботу журналістів у таких зонах;
► ухвалено Закон, що підвищив прозорість діяльності місцевого самоврядування завдяки регулярному публікуванню стенограм або трансляцій засідань місцевих рад та їхніх постійних комісій.
Зазначено, що торішні рекомендації Комісії були частково виконані та залишаються в силі. Зокрема, для України залишається пріоритетом безпека та незалежність журналістів і швидке розслідування всіх випадків залякування чи переслідування щодо них.
Потребує уваги фінансування Суспільного мовника та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
Є зауваги щодо телемарафону «Єдині новини». Рекомендовано переглянути, «чи цей проєкт є найкращою платформою для вільного обміну думками між українцями».
Захист прав дітей
Комісія констатує, що у вересні 2023 року створено Державну службу України у справах дітей, що відповідає за реалізацію політики у сфері прав дитини. У співпраці з громадськими організаціями та консультуючись з родинами Україна продовжувала посилювати соціальний захист дітей та підтримку сімей з дітьми. Процедури і критерії визначення найкращих інтересів дитини ще мають бути сформульовані.
У Звіті йдеться, що Координаційний центр розвитку сімейного виховання та піклування про дітей зробив багатообіцяльні перші кроки до реформування системи опіки над дітьми. Це сприяло розробленню проєкту Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні та Плану дій до неї. Комісія рекомендує цю Стратегію прийняти.
«Деінституціоналізація має залишатися пріоритетом, включаючи посилення інтегрованих соціальних послуг для запобігання розлученню сімей та підтримки альтернативного сімейного влаштування і реінтеграції дітей з інституцій у сім’ї», — переконана Комісія.
Культура
ЄС підтримує співпрацю з державами-членами в освіті та культурі через програми фінансування та «відкритий метод координації».
Акцентовано, що зараз Україна розробляє нову стратегію розвитку української культури. Цей акт Комісія рекомендує ухвалити наступного року.
Згадано про відкриття можливості повної участі України в конкурсах Програми ЄС «Креативна Європа».
Свобода релігії або переконань
Загалом українська влада захищає свободу віросповідання, а випадки мови ворожнечі та переслідування на релігійному ґрунті є рідкісними. На підконтрольних уряду України територіях не було зафіксовано жодних фактів обмеження релігійних свобод.
Важливо, щоб ефективний захист свободи віросповідання на всій території країни тривав.
Працюємо далі для імплементації всіх вимог. Поступ України на цьому шляху очевидний.