Рекомендації Ради Європи щодо боротьби з мовою ворожнечі
17 січня 2023, 14:38
20 травня 2022 року Комітетом Міністрів Ради Європи ухвалено рекомендацію CM/Rec(2022)16 Комітету Міністрів державам-членам щодо боротьби з мовою ворожнечі.
Ухвалення зазначеного нормативно-правового акта, а також ряду інших актів Ради Європи, тривалий час блокувалось російською федерацією та стало можливим після виключення держави-агресора зі складу Ради Європи після 17 березня 2022 року.
Рекомендація має на меті допомогти державам-членам сформувати комплексний підхід до боротьби з мовою ворожнечі та описує правові і неправові заходи для протидії не лише мові ворожнечі, але також її першопричинам. Документ, зокрема, містить:
— широке визначення мови ворожнечі, у якому окреслено різні її рівні;
— чинники оцінювання ступеня тяжкості мови ворожнечі та настанови щодо розроблення відповідних і пропорційних заходів для цих різних рівнів мови ворожнечі;
— комплексний підхід до запобігання мові ворожнечі та боротьби з нею;
— настанови щодо усунення першопричин мови ворожнечі неправовими засобами, зокрема через підвищення обізнаності, освіту, навчання й використання контр- та альтернативної мови.
Рекомендація виходить з того, що мова ворожнечі є глибоко вкоріненим, складним, багатовимірним явищем і несе пряму загрозу демократії та правам людини.
Протягом 2022 року за ініціативи
Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Відділом
заборони мови ворожнечі та співробітництва Департаменту боротьби з
дискримінацією Генерального директорату Ради Європи з питань демократії та
людської гідності забезпечено публікацію
окремого українськомовного видання «Боротьба з мовою
ворожнечі», що включає саму рекомендацію та пояснювальну записку до
документа.
Оригінальний текст документа доступний за посиланням: https://www.coe.int/en/web/committee-on-combatting-hate-speech/adi-msi-dis-working-documents
Опубліковано за результатами розгляду звернення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.