Голова Комітету Микита Потураєв взяв участь у круглому столі «Закон про медіа та зміни до Виборчого кодексу: виклики та можливості»

Комітет
28 жовтня 2022, 10:40

Робота над законопроєктом про медіа важливий крок на шляху швидкого і цілісного виконання умов Європейського Союзу щодо статусу України як країни-кандидатки. Осучаснення та узгодження медійного законодавства, яке, серед іншого, передбачає зміни до Виборчого кодексу та Закону «Про всеукраїнський референдум» в частині висвітлення у медіа підготовки та проведення виборів, сприятиме покращенню українських виборчих практик.

27 жовтня 2022 року відбувся круглий стіл «Закон про медіа та зміни до Виборчого кодексу: виклики та можливості», організований Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики у співпраці із Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні та Громадянською мережею «ОПОРА».

З вітальним словом на заході виступив голова Комітету Микита Потураєв. «Питання про рівноправну політичну конкуренцію залишається актуальним. Вона повністю, на мій погляд, ґрунтується на роботі медіа, особливо під час виборів. Ті правила, які є зараз у законодавстві, дуже застаріли, вони зазнавали змін внаслідок різних компромісів, не дуже вдалих, вимушених. Я також свого часу працював медійником на виборах і у 1994-му, і у 1998-му. На мою думку, з тих років мало що змінилося. Це не дуже добре, бо те, що більш-менш працювало в 90-ті, не може ефективно працювати в розпалі XXI століття», — зазначив депутат. За його словами, кінцевою метою роботи має стати законодавче забезпечення рівноправного конкурентного прозорого політичного процесу.

«У вимогах до законопроєкту про медіа Євросоюз чітко вказав три ключові позиції, яких необхідно дотриматися. Це подолання надмірних приватних інтересів у медіапросторі України, впровадження в українське законодавство положень європейської директиви про аудіовізуальні медіапослуги, зміцнення незалежності національного регулятора. Усі ці позиції прикладні і до інформаційного забезпечення виборчого процесу, до проведення передвиборчої агітації», — зі свого боку зауважила голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк. Вона додала, що це не лише наші зобов’язання перед ЄС, а — давно вимога суспільства. «Ми маємо також чітко врегулювати та заборонити такі речі, як заклики до насильства, ненависті та ксенофобії, особливо у передвиборчих перегонах. І ці обмеження є якраз у Директиві про аудіовізуальні медіапослуги, яку ми поклали в основу закону про медіа», — сказала Ольга Герасим’юк.

Активну участь в обговоренні новел законопроєкту про медіа взяли народний депутат України, перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, народні депутати України Марія Іонова та Ірина Геращенко, представники міжнародних організацій, українського громадянського суспільства, експерти з юридичних питань та інші.

У межах конференції розглянули декілька блоків:

· «Регулювання передвиборчої агітації та висвітлення перебігу виборів у ЗМІ: міжнародні стандарти та практики»;

· презентація основних змін до Виборчого кодексу та Закону України «Про всеукраїнський референдум»;

· презентація основних правок до другого читання в частині Виборчого кодексу та Закону України «Про всеукраїнський референдум».

Комітет дякує співорганізаторам і учасникам заходу за якісну роботу та плідну дискусію. Переглянути запис можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=oiku9sc6_PU