Про це розповіла голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі на експертному обговоренні «Аналіз та синхронізація українського законодавства у сфері охорони культурної спадщини».

«Усі ми є свідками постійних атак на об’єкти культурної спадщини. ЮНЕСКО станом на сьогодні вже верифікувало пошкодження 346 об’єктів культури в Україні», — поінформувала К’яра Бардескі. За словами очільниці українського Бюро ЮНЕСКО, організація неодноразово офіційно засуджувала атаки на культурну спадщину і нагадувала, що згідно з міжнародним правом умисне знищення культурних об’єктів може кваліфікуватися як воєнний злочин.

«З моменту повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року ЮНЕСКО надає допомогу українцям, а також українським інституціям, маючи подвійний підхід. Це з одного боку фізичний захист спадщини, а з іншого — підтримка митців», — сказала К’яра Децці Бардескі.

Складовою ефективного захисту культурної спадщини є дієве законодавство. На цьому акцентували учасники зустрічі. Українському законодавству у сфері охорони культурної спадщини бракує систематизації, є неузгодженість термінології, застарілість норм, прогалини, які необхідно усунути, зокрема в контексті впровадження електронного обліку об’єктів культурної спадщини та операцій з ними, використання відомостей таких реєстрів для надання публічних послуг та інших завдань. Законодавство потребує високого ступеня систематизації усіх споріднених між собою нормативних приписів, що стосуються охорони культурної спадщини в усій її сукупності.


Під час обговорення представниця ЮНЕСКО К’яра Бардескі принагідно офіційно оголосила про відкритий конкурс пропозицій «Правовий аналіз і систематизація національних нормативних актів, що регулюють охорону культурних цінностей, для гармонізації з відповідними міжнародними інструментами».

Зі словом на заході виступили також голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук, т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв й інші представники органів влади, експерти у сфері охорони культурної спадщини.

«Ми ставимо перед собою завдання проаналізувати всі проблемні місця, які є в нашому законодавстві в цій галузі (прим. ред. — охорони культурної спадщини), окреслити пріоритети, які найбільш гострі нагальні проблеми треба вирішувати насамперед, і, власне, за допомогою ЮНЕСКО цю роботу провести», — підкреслив Микита Потураєв у вступному слові. Як зауважив політик, наразі є проблеми з нелегальними розкопками, з незаконним переміщенням культурних цінностей за кордон України, є необхідність осучаснити музейне законодавство тощо.

Паралельно з дослідженням сфери триватиме робота з наявними напрацюваннями, передусім законопроєктами, які вже є у  Комітеті та профільному Міністерстві. Очікується, що в межах проєкту, започаткованого Комітетом з ЮНЕСКО, протягом терміну до одного року буде подано законопроєкти, напрацьовані за результатами аналізу проблем культурної спадщини, експертних зустрічей, консультацій.

Заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук наголосила, що важливим елементом, окрім прийняття законопроєктів, є ратифікація конвенцій. «Дуже чекаємо внесення Нікосійської конвенції на розгляд Верховної Ради. Це нова конвенція, і вона якраз стосується правопорушень у сфері культурної спадщини», — сказала Євгенія Кравчук.

Політикиня звернула увагу, що тема захисту культурної спадщини з’явилась у текстах безпекових угод. «Є згадка про культурну спадщину у нашому договорі із Нідерландами, і це мене дуже тішить. Також є посилання на Гаазьку конвенцію, прийняту у 1954 році, і ось цього року минає 70 років з часу її прийняття. Власне, конвенція стосується захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту»,  — додала народна депутатка.

Представники Комітету, Бюро ЮНЕСКО та Міністерства акцентували, що відкриті до пропозицій, а сам процес оновлення законодавства має відбуватись із залученням максимального кола фахівців. 

«Кожна людина, яка має досвід та бажання, буде радо прийнята і міністерством, й іншими нашими організаціями як експерт для генерування пропозицій та їхньої реалізації у такому важливому напрямку охорони та збереження культурної спадщини», — зазначив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Надіслати свої пропозиції до Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики можна на email: k_kult@rada.gov.ua

Захід відбувся 13 березня у пресцентрі інформаційного агентства «Укрінформ». Організаторами події стали Бюро ЮНЕСКО в Україні, Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Міністерство культури та інформаційної політики України.


Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

23 липня 2024 13:44
22 липня 2024 15:10
18 липня 2024 15:33
18 липня 2024 10:13
16 липня 2024 13:39
16 липня 2024 10:57
15 липня 2024 13:53
15 липня 2024 10:30
12 липня 2024 17:00
11 липня 2024 14:26