ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

Комітет з питань культури і духовності

 

 

 

РІШЕННЯ

 

Протокол №9

від 5 червня 2013 року

Про рекомендації слухань у Комітеті

«Підготовка до відзначення 200-річчя

від дня  народження Тараса Григоровича Шевченка:

стан, проблеми та пропозиції»

 

   Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності провів 21 травня 2013 року слухання у Комітеті «Підготовка до відзначення 200-річчя від дня  народження Тараса Григоровича Шевченка: стан, проблеми та пропозиції».

Комітет спільно з учасниками слухань обговорив поточний стан підготовки до відзначення 200-річчя від дня  народження Тараса Григоровича Шевченка, розглянув проблеми, які потребують негайного розв‘язання, заслухав пропозиції громадськості та представників влади, вивчив нормативно-правові акти Президента України та Кабінету Міністрів України, що пов‘язані з відзначенням 200-річчя від дня народження видатного українського поета, художника та мислителя.

Комітет з питань культури і духовності  в и р і ш и в:

1. З метою широкого залучення громадськості, фахівців-шевченкознавців для підготовки до відзначення ювілею Тараса Григоровича Шевченка, створити при Комітеті Громадську раду з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

2. Рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу і в цілому доопрацьований Комітетом проект Постанови про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України доповнити План заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання, затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 167-р від 2 березня 2011 року зі змінами від 4 березня 2013 року, наступними пропозиціями:

"Забезпечити доступність літературної та мистецької спадщини Тараса Шевченка найширшому колу шанувальників шляхом:

а) створення належних умов для збереження оригіналів шевченківських творів і документів (будівництво сучасних фондосховищ для Відділу рукописів Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Національного музею Тараса Шевченка, Національного художнього музею України та інших наукових установ);

б) започаткування інтернет-порталу «Тарас Шевченко» з розміщенням на ньому віртуальних архівів, музейних експозицій та виставок на актуальні теми, зокрема інтернет-форуму «Мій Шевченко»;

в) здійснення ремонтно-реставраційних робіт у шевченківських музеях, як в Україні, так і за кордоном (Росії, Казахстані, Канаді), а також створення нових сучасних інтерактивних експозицій;

г) забезпечення друку академічного видання повного зібрання творів у 12 томах та Шевченківської Енциклопедії достатніми тиражами та у різноманітних форматах (включно із цифровими носіями);

ґ) створення аудіо- та відеоархіву, фільмотеки Шевченкіани".

 

4. Рекомендувати  Міністерству культури України та Черкаській обласній державній адміністрації розробити і затвердити оновлені генеральні плани та програми розвитку шевченківських заповідників та музеїв (Національного музею Тараса Шевченка та двох його відділів-музеїв  у Києві,  Музею  «Кобзаря» в Черкасах, Шевченківського національного заповідника у Каневі та музеїв у його складі, Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» та його філії, Музею «Заповіту» в Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав»), де передбачити оформлення права на землю та будівлі, проведення ремонтно-реставраційних робіт і створення нових експозицій за концепцією, погодженою із Національною академією наук України.

 

5. Рекомендувати Міністерству культури України, Міністерству закордонних справ України, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям сформувати перелік об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з життям, творчістю та пошануванням Т.Шевченка в Україні та в іноземних країнах.

 

6. Рекомендувати Міністерству культури України, Міністерству фінансів України, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям забезпечити проведення ремонтно-реставраційних робіт та музеєфікації пам’яток, пов’язаних з життям, творчістю та пошануванням Т.Шевченка, розташованих на території України.

 

7. Рекомендувати Міністерству культури України, Міністерству закордонних справ України, Черкаській обласній державній адміністрації опрацювати питання стосовно занесення Могили Тараса Шевченка і Шевченківського національного заповідника до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як об’єкту, що з 1989 року перебуває у Попередньому списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 

8. Рекомендувати Міністерству культури України, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, Міністерству фінансів України, Черкаській обласній державній адміністрації з метою забезпечення сталого розвитку Шевченківського національного заповідника у м. Каневі опрацювати питання щодо:

а) винесення із лівобережних охоронних зон Заповідника промислових об’єктів, рекультивації території та передачі її до складу Заповідника;

б) передачі до державної власності та включення до складу Заповідника пам’ятки історії та природи «Михайлова Гора» (садиба М. Максимовича) і меморіальної дороги в селі Прохорівка Канівського району Черкаської області, забезпечити музеєфікацію пам’яток;

в) впорядкування території Заповідника, забезпечення його комплексного інформаційного оформлення;

г) заборони будь-якого будівництва на території Заповідника, не пов’язаного безпосередньо із збереженням пам’яток, запобігання безсистемній перебудові об’єктів туристичної інфраструктури під розважальні заклади;

ґ) забезпечення проведення ремонтно-реставраційних робіт та створення оновлених експозицій у всіх музеях Заповідника (Меморіальний музей Тараса Шевченка, Перший народний музей «Тарасова світлиця», Музей «Канів від давнини до сучасності», Музей «Народне декоративне мистецтво Канівщини», Музей «Літературна Канівщина»).

 

9. Рекомендувати Міністерству культури України та Міністерству закордонних справ України сприяти показу на тематичних мистецьких виставках в Україні та у світових культурних центрах оригіналів і цифрових копій творів Тараса Шевченка.

 

10. Рекомендувати Міністерству культури України провести фестивалі сучасного прочитання шевченкової поезії.

 

11. Рекомендувати Міністерству культури України забезпечити оновлення театральних постановок, пов‘язаних з іменем та творчістю Тараса Шевченка насамперед у театрах, що носять його ім’я, та організацію театральних фестивалів, присвячених українському генію.

 

12. Рекомендувати Міністерству інфраструктури України та Управлінню Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України створити систему інформування на транспортних комунікаціях України про місцезнаходження об’єктів, пов‘язаних з життям і творчістю Тараса Шевченка (вказівники, тематичні стенди та схеми).

 

13. Рекомендувати Міністерству інфраструктури України та Управлінню Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ забезпечити розміщення на рекламних щитах на головних автомагістралях, в аеропортах, залізничних вокзалах та автовокзалах, на стоянках громадського транспорту, в метрополітені цитат із літературної спадщини Тараса Шевченка та репродукцій його мистецьких творів у якості соціальної реклами;

 

14. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України та Національній академії наук України активізувати співпрацю з науковими центрами українознавства та шевченкознавства за кордоном, а також розгорнути роботу по створенню нових науково-освітніх центрів при провідних університетах світу.

 

15. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України і Міністерству культури України розробити програму широкого залучення організацій української діаспори до спільного відзначення Шевченкового ювілею.

 

16. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України і Міністерству культури України залучити до участі в Міжнародному Шевченківському форумі та інших заходах по лінії ЮНЕСКО найавторитетніших діячів світової культури.

 

17. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України через інформаційно-культурні центри та інші канали забезпечити організацію тематичних виставок, проведення літературно-мистецьких фестивалів, наукових симпозіумів за кордоном.

 

18. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України  розглянути можливості встановлення меморіальних дошок, пам’ятників та пам’ятних знаків Тарасу Шевченку за кордоном.

 

19. Рекомендувати Міністерству освіти і науки України спільно із Міністерством закордонних справ та Національної академією наук України розробити програму наукових стажувань та стипендій для обдарованої зарубіжної молоді для навчання в Україні та підготовки наукових досліджень творчості Тараса Шевченка.

 

20. Рекомендувати Міністерству освіти і науки України спільно із Міністерством закордонних справ організувати літературно-мистецькі конкурси на краще знання життя, творчості Кобзаря в навчальних закладах усіх форм навчання України та в країнах компактного проживання українців.

 

21. Рекомендувати Міністерству освіти і науки України включити до програм навчальних закладів усіх форм освіти обов’язкове відвідування шевченківських музеїв, заповідників та інших пам’ятних місць, пов‘язаних з творчістю та життям Тараса Шевченка.

 

22. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України забезпечити у засобах масової інформації, що належать до сфери його відання, соціальну рекламу творів Тараса Шевченка з метою привернення уваги до творчості Кобзаря, та звернутися із відповідними пропозиціями до засобів масової інформації недержавної форми власності.

 

23. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України забезпечити видання серії «Бібліотека шевченкознавця», а також друк сучасних книг і альбомів, туристичних карт та інших видань, розрахованих на найширше коло читачів.

 

24. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України здійснити моніторинг видання творів Тараса Шевченка іноземними мовами та забезпечити якомога ширше представлення «Кобзаря» мовами народів світу.

 

25. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати тематичні теле- і радіопередачі, присвячені 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка та сприяти висвітленню державними засобами масової інформації заходів, що проводитимуться у зв'язку з відзначенням ювілею Великого Кобзаря, зокрема, запровадити протягом 2013-2014 років тематичні цикли теле- та радіопередач на загальноукраїнських і регіональних каналах, у тому числі на «Першому каналі».

 

26. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України запровадити показ на телебаченні відеороликів, у яких відомі діячі сучасності читають твори Тараса Шевченка.

 

27. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України провести ювілейний телемарафон «Наш Тарас Шевченко».

 

28. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення забезпечити створення каталогу «Світова монументальна Шевченкіана».

 

29. Рекомендувати Державному комітетові телебачення і радіомовлення України, Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України  надсилати по одному примірнику нових видань, присвячених Тарасу Шевченку, до світових бібліотечних центрів.

 

30. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України під час підготовки офіційних візитів до іноземних держав планувати відвідування представниками України місць, пов‘язаних з постаттю Великого Кобзаря, зокрема, квартири-музею Тараса Григоровича Шевченка, першого місця поховання Тараса Шевченка на Смоленському православному кладовищі у Санкт-Петербурзі тощо.

 

31. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України спільно з Міністерством інфраструктури України за участі Державного агентства України з туризму та курортів забезпечити проведення мистецько-просвітницької експедиції «Шляхами Тараса Шевченка» з метою популяризації творчості Кобзаря в Україні, Російській Федерації, Республіці Білорусь, Литовській Республіці, Республіці Казахстан та Республіці Узбекистан.

 

32. Рекомендувати Міністерству закордонних справ України спільно з Міністерством інфраструктури України за участі Державного агентства України з туризму та курортів розробити туристичні тематичні маршрути, зокрема, до міст Санкт-Петербурга, Вільнюса та інших населених пунктів, пов‘язаних з життям та діяльністю Тараса Шевченка, забезпечити їх інформаційними матеріалами.

 

33. Рекомендувати  Міністерству інфраструктури України та Управлінню Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Державному агентству автомобільних доріг України, Черкаській обласній державній адміністрації забезпечити ремонт автомобільних доріг, що ведуть до міста Сміли, міста Канева, сіл Шевченкове, Моринці, Будище Звенигородського району Черкаської області та інших населених пунктів Черкаської області, пов‘язаних з життям та творчістю Тараса Шевченка.

 

34. Рекомендувати Державному агентству України з питань кіно продовжити надання організаційної та фінансової підтримки кінофільму «Толока» (режисер – Михайло Іллєнко), що є екранізацією твору Тараса Шевченка, забезпечити широкий показ згаданого кінофільму.

 

35. Рекомендувати Міністерству фінансів України забезпечити належне фінансування зазначених у Рішенні Комітету  заходів.

 

Голова Комітету                                                                                                                                                                                                                  В. КИРИЛЕНКО

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

25 квітня 2024 16:43
25 квітня 2024 16:04
24 квітня 2024 18:15
24 квітня 2024 16:05
22 квітня 2024 16:29
19 квітня 2024 15:27
18 квітня 2024 14:09
17 квітня 2024 20:00
16 квітня 2024 17:24
12 квітня 2024 13:30